71 Jagielka PES 2008
| Name | Jagielka |
|---|---|
| Full Name | Phil Jagielka |
| ID | 34657 |
| Nationality | England |
| Club | Everton |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
73
Defence
83
Body Balance
74
Stamina
83
Top Speed
75
Acceleration
78
Response
72
Agility
72
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
77
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
77
Shot Power
63
Shot Technique
68
Free Kick Accuracy
70
Swerve
74
Header
78
Jump
75
Technique
68
Aggression
72
Mentality
55
GK Skills
77
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Centre
| Name | Jagielka |
|---|---|
| Full Name | Phil Jagielka |
| ID | 34657 |
| Nationality | England |
| Club | Everton |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
