84 Jenas PES 2008
| Name | Jenas |
|---|---|
| Full Name | Jermaine Jenas |
| ID | 4600 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
67
Defence
77
Body Balance
86
Stamina
88
Top Speed
81
Acceleration
75
Response
79
Agility
86
Dribble Accuracy
82
Dribble Speed
83
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
79
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
84
Shot Power
78
Shot Technique
79
Free Kick Accuracy
78
Swerve
65
Header
78
Jump
85
Technique
78
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Passing
- Shooting from Distance
| Name | Jenas |
|---|---|
| Full Name | Jermaine Jenas |
| ID | 4600 |
| Nationality | England |
| Club | Tottenham Hotspur |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 180cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
