78 Jung Sung Ryong PES 2009
| Name | Jung Sung Ryong |
|---|---|
| Full Name | Jung Sung-Ryong |
| ID | 12663 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 85kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
80
Defence
80
Body Balance
63
Stamina
62
Top Speed
61
Acceleration
80
Response
72
Agility
48
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
60
Short Pass Accuracy
49
Short Pass Speed
57
Long Pass Accuracy
62
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
80
Shot Power
45
Shot Technique
41
Free Kick Accuracy
50
Swerve
45
Header
78
Jump
47
Technique
51
Aggression
70
Mentality
84
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- 1-on-1 Stopper
| Name | Jung Sung Ryong |
|---|---|
| Full Name | Jung Sung-Ryong |
| ID | 12663 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 85kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
