76 Jung Sung Ryong PES 2010
| Name | Jung Sung Ryong |
|---|---|
| Full Name | Jung Sung-Ryong |
| ID | 12663 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 86kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
78
Defence
80
Body Balance
63
Stamina
62
Top Speed
62
Acceleration
81
Response
68
Agility
54
Dribble Accuracy
51
Dribble Speed
64
Short Pass Accuracy
56
Short Pass Speed
61
Long Pass Accuracy
60
Long Pass Speed
45
Shot Accuracy
80
Shot Power
46
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
50
Swerve
50
Header
79
Jump
50
Technique
48
Aggression
74
Mentality
80
GK Skills
71
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | Jung Sung Ryong |
|---|---|
| Full Name | Jung Sung-Ryong |
| ID | 12663 |
| Nationality | South Korea |
| Club | Free Agent |
| National Team | South Korea |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 86kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
