66 K. Asamoah PES 2009
| Name | K. Asamoah |
|---|---|
| Full Name | Kwadwo Asamoah |
| ID | 37536 |
| Nationality | Ghana |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Ghana |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
63
Defence
77
Body Balance
73
Stamina
78
Top Speed
78
Acceleration
73
Response
78
Agility
78
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
74
Shot Power
67
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
66
Swerve
73
Header
77
Jump
76
Technique
73
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
| Name | K. Asamoah |
|---|---|
| Full Name | Kwadwo Asamoah |
| ID | 37536 |
| Nationality | Ghana |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Ghana |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

