73 K. Asamoah PES 2010
| Name | K. Asamoah |
|---|---|
| Full Name | Kwadwo Asamoah |
| ID | 37536 |
| Nationality | Ghana |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Ghana |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
69
Defence
80
Body Balance
80
Stamina
81
Top Speed
80
Acceleration
76
Response
78
Agility
80
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
65
Shot Accuracy
77
Shot Power
67
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
72
Swerve
72
Header
81
Jump
79
Technique
70
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | K. Asamoah |
|---|---|
| Full Name | Kwadwo Asamoah |
| ID | 37536 |
| Nationality | Ghana |
| Club | Udinese Calcio |
| National Team | Ghana |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 183cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

