75 K. Schmeichel PES 2008
| Name | K. Schmeichel |
|---|---|
| Full Name | Kasper Schmeichel |
| ID | 9042 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Manchester City |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
76
Defence
78
Body Balance
66
Stamina
60
Top Speed
69
Acceleration
86
Response
67
Agility
54
Dribble Accuracy
49
Dribble Speed
53
Short Pass Accuracy
50
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
61
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
76
Shot Power
43
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
42
Swerve
40
Header
79
Jump
49
Technique
65
Aggression
72
Mentality
77
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | K. Schmeichel |
|---|---|
| Full Name | Kasper Schmeichel |
| ID | 9042 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Manchester City |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
