74 K. Schmeichel PES 2009
| Name | K. Schmeichel |
|---|---|
| Full Name | Kasper Schmeichel |
| ID | 9042 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Man Blue |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 16 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
78
Body Balance
58
Stamina
68
Top Speed
72
Acceleration
86
Response
69
Agility
54
Dribble Accuracy
49
Dribble Speed
53
Short Pass Accuracy
50
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
61
Long Pass Speed
43
Shot Accuracy
81
Shot Power
43
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
42
Swerve
40
Header
79
Jump
54
Technique
65
Aggression
72
Mentality
75
GK Skills
71
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Penalty Stopper
| Name | K. Schmeichel |
|---|---|
| Full Name | Kasper Schmeichel |
| ID | 9042 |
| Nationality | Denmark |
| Club | Man Blue |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 91kg |
| Shirt Number | 16 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
