74 Kalou PES 2008
| Name | Kalou |
|---|---|
| Full Name | Salomon Kalou |
| ID | 5616 |
| Nationality | Côte d'Ivoire |
| Club | Chelsea |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
35
Defence
74
Body Balance
84
Stamina
79
Top Speed
84
Acceleration
80
Response
82
Agility
83
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
76
Shot Power
80
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
76
Header
82
Jump
86
Technique
85
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
| Name | Kalou |
|---|---|
| Full Name | Salomon Kalou |
| ID | 5616 |
| Nationality | Côte d'Ivoire |
| Club | Chelsea |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

