77 Kalou PES 2009
| Name | Kalou |
|---|---|
| Full Name | Salomon Kalou |
| ID | 5616 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | London FC |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
81
Attack
35
Defence
77
Body Balance
81
Stamina
85
Top Speed
86
Acceleration
80
Response
82
Agility
85
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
65
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
76
Shot Power
78
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
65
Swerve
76
Header
82
Jump
85
Technique
85
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Scoring
- Side
| Name | Kalou |
|---|---|
| Full Name | Salomon Kalou |
| ID | 5616 |
| Nationality | Cote d'Ivoire |
| Club | London FC |
| National Team | Cote d'Ivoire |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 21 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

