74 Kjaer PES 2009
| Name | Kjaer |
|---|---|
| Full Name | Simon Kjær |
| ID | 38054 |
| Nationality | Denmark |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
52
Attack
75
Defence
83
Body Balance
76
Stamina
73
Top Speed
72
Acceleration
76
Response
71
Agility
70
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
75
Shot Power
62
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
61
Swerve
74
Header
77
Jump
69
Technique
55
Aggression
67
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
| Name | Kjaer |
|---|---|
| Full Name | Simon Kjær |
| ID | 38054 |
| Nationality | Denmark |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
