73 Kjaer PES 2010
| Name | Kjaer |
|---|---|
| Full Name | Simon Kjær |
| ID | 38054 |
| Nationality | Denmark |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Denmark |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 24 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
54
Attack
85
Defence
84
Body Balance
82
Stamina
73
Top Speed
70
Acceleration
78
Response
72
Agility
70
Dribble Accuracy
65
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
56
Shot Accuracy
75
Shot Power
62
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
61
Swerve
80
Header
77
Jump
69
Technique
55
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | Kjaer |
|---|---|
| Full Name | Simon Kjær |
| ID | 38054 |
| Nationality | Denmark |
| Club | U.S.C. Palermo |
| National Team | Denmark |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 189cm |
| Weight | 82kg |
| Shirt Number | 24 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

