81 Legrottaglie PES 2008
| Name | Legrottaglie |
|---|---|
| Full Name | Nicola Legrottaglie |
| ID | 4360 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
60
Attack
80
Defence
86
Body Balance
72
Stamina
81
Top Speed
69
Acceleration
81
Response
71
Agility
74
Dribble Accuracy
71
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
74
Shot Power
63
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
65
Swerve
87
Header
88
Jump
76
Technique
62
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Sliding Tackle
| Name | Legrottaglie |
|---|---|
| Full Name | Nicola Legrottaglie |
| ID | 4360 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 33 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
