84 Legrottaglie PES 2009
| Name | Legrottaglie |
|---|---|
| Full Name | Nicola Legrottaglie |
| ID | 4360 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 33 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
86
Defence
85
Body Balance
79
Stamina
73
Top Speed
71
Acceleration
81
Response
73
Agility
76
Dribble Accuracy
67
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
62
Shot Accuracy
74
Shot Power
67
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
65
Swerve
85
Header
86
Jump
76
Technique
62
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Marking
- Covering
- Defensive Control
| Name | Legrottaglie |
|---|---|
| Full Name | Nicola Legrottaglie |
| ID | 4360 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 33 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
