70 Lescott PES 2008
| Name | Lescott |
|---|---|
| Full Name | Joleon Lescott |
| ID | 7225 |
| Nationality | England |
| Club | Everton |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
77
Defence
83
Body Balance
78
Stamina
84
Top Speed
78
Acceleration
75
Response
73
Agility
66
Dribble Accuracy
68
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
65
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
54
Shot Accuracy
73
Shot Power
55
Shot Technique
48
Free Kick Accuracy
50
Swerve
78
Header
83
Jump
70
Technique
59
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Lescott |
|---|---|
| Full Name | Joleon Lescott |
| ID | 7225 |
| Nationality | England |
| Club | Everton |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
