78 Lescott PES 2009
| Name | Lescott |
|---|---|
| Full Name | Joleon Lescott |
| ID | 7225 |
| Nationality | England |
| Club | Merseyside Blue |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 5 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
77
Defence
87
Body Balance
85
Stamina
78
Top Speed
78
Acceleration
77
Response
73
Agility
75
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
69
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
72
Shot Accuracy
75
Shot Power
71
Shot Technique
48
Free Kick Accuracy
58
Swerve
84
Header
84
Jump
74
Technique
75
Aggression
71
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
7
Condition / Fitness
Skills
| Name | Lescott |
|---|---|
| Full Name | Joleon Lescott |
| ID | 7225 |
| Nationality | England |
| Club | Merseyside Blue |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 89kg |
| Shirt Number | 5 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
