70 Loviso PES 2008
| Name | Loviso |
|---|---|
| ID | 5499 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 21 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
65
Attack
65
Defence
72
Body Balance
75
Stamina
79
Top Speed
74
Acceleration
73
Response
75
Agility
77
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
80
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
84
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
83
Shot Power
67
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
85
Swerve
70
Header
72
Jump
78
Technique
60
Aggression
69
Mentality
50
GK Skills
66
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Loviso |
|---|---|
| ID | 5499 |
| Nationality | Italy |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 21 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players