82 Lugano PES 2008
| Name | Lugano |
|---|---|
| Full Name | Diego Lugano |
| ID | 30173 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | Uruguay |
| Position | SWP |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 35 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
83
Defence
85
Body Balance
74
Stamina
84
Top Speed
72
Acceleration
82
Response
71
Agility
70
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
75
Long Pass Accuracy
76
Long Pass Speed
57
Shot Accuracy
85
Shot Power
58
Shot Technique
62
Free Kick Accuracy
64
Swerve
83
Header
84
Jump
76
Technique
57
Aggression
83
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Covering
- Defensive Control
| Name | Lugano |
|---|---|
| Full Name | Diego Lugano |
| ID | 30173 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Fenerbahçe Sk |
| National Team | Uruguay |
| Position | SWP |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 84kg |
| Shirt Number | 35 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

