73 M. Alves PES 2009
| Name | M. Alves |
|---|---|
| ID | 38926 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
86
Body Balance
53
Stamina
68
Top Speed
65
Acceleration
80
Response
66
Agility
53
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
55
Short Pass Accuracy
57
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
74
Shot Power
40
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
45
Swerve
53
Header
72
Jump
55
Technique
53
Aggression
70
Mentality
74
GK Skills
74
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
| Name | M. Alves |
|---|---|
| ID | 38926 |
| Nationality | Brazil |
| Club | SC Internacional |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 87kg |
| Shirt Number | 22 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
