73 M. Alves PES 2010
| Name | M. Alves |
|---|---|
| ID | 38926 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 87kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
75
Defence
86
Body Balance
53
Stamina
68
Top Speed
65
Acceleration
80
Response
66
Agility
53
Dribble Accuracy
50
Dribble Speed
55
Short Pass Accuracy
57
Short Pass Speed
60
Long Pass Accuracy
63
Long Pass Speed
40
Shot Accuracy
74
Shot Power
40
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
45
Swerve
53
Header
72
Jump
55
Technique
53
Aggression
70
Mentality
74
GK Skills
74
Team Work
5
Condition
Skills
| Name | M. Alves |
|---|---|
| ID | 38926 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Free Agent |
| National Team | None |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 188cm |
| Weight | 87kg |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players