76 Maggio PES 2008
| Name | Maggio |
|---|---|
| Full Name | Christian Maggio |
| ID | 8878 |
| Nationality | Italy |
| Club | Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
67
Defence
74
Body Balance
81
Stamina
87
Top Speed
80
Acceleration
70
Response
73
Agility
79
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
70
Short Pass Accuracy
68
Short Pass Speed
70
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
74
Shot Power
59
Shot Technique
53
Free Kick Accuracy
62
Swerve
73
Header
82
Jump
73
Technique
78
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Maggio |
|---|---|
| Full Name | Christian Maggio |
| ID | 8878 |
| Nationality | Italy |
| Club | Sampdoria |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 25 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
