80 Maggio PES 2010
| Name | Maggio |
|---|---|
| Full Name | Christian Maggio |
| ID | 8878 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S.C. Napoli |
| National Team | Italy |
| Position | WB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 11 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
67
Defence
76
Body Balance
86
Stamina
81
Top Speed
81
Acceleration
78
Response
78
Agility
82
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
77
Shot Power
73
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
79
Swerve
75
Header
82
Jump
81
Technique
75
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
7
Condition
Skills
- S01 Reaction
| Name | Maggio |
|---|---|
| Full Name | Christian Maggio |
| ID | 8878 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S.C. Napoli |
| National Team | Italy |
| Position | WB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 184cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 11 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

