85 Maldini PES 2008
| Name | Maldini |
|---|---|
| Full Name | Paolo Maldini |
| ID | 963 |
| Nationality | Italy |
| Club | AC Milan |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 39 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 3 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
96
Defence
85
Body Balance
74
Stamina
77
Top Speed
70
Acceleration
85
Response
72
Agility
79
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
81
Short Pass Accuracy
81
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
82
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
80
Shot Power
70
Shot Technique
66
Free Kick Accuracy
73
Swerve
84
Header
77
Jump
85
Technique
69
Aggression
98
Mentality
50
GK Skills
95
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Passing
- Sliding Tackle
- Covering
- Defensive Control
| Name | Maldini |
|---|---|
| Full Name | Paolo Maldini |
| ID | 963 |
| Nationality | Italy |
| Club | AC Milan |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 39 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 85kg |
| Shirt Number | 3 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
