73 Marcelo PES 2008
| Name | Marcelo |
|---|---|
| Full Name | Marcelo Vieira |
| ID | 34908 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Real Madrid |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
69
Attack
60
Defence
68
Body Balance
83
Stamina
83
Top Speed
82
Acceleration
70
Response
83
Agility
76
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
66
Short Pass Accuracy
69
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
82
Shot Power
65
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
65
Swerve
63
Header
77
Jump
79
Technique
73
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Shooting from Distance
| Name | Marcelo |
|---|---|
| Full Name | Marcelo Vieira |
| ID | 34908 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Real Madrid |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 12 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
