75 Marcelo PES 2009
| Name | Marcelo |
|---|---|
| Full Name | Marcelo Vieira |
| ID | 34908 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
55
Defence
72
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
80
Acceleration
66
Response
83
Agility
78
Dribble Accuracy
81
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
71
Short Pass Speed
76
Long Pass Accuracy
72
Long Pass Speed
63
Shot Accuracy
80
Shot Power
65
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
65
Swerve
63
Header
77
Jump
79
Technique
73
Aggression
63
Mentality
50
GK Skills
65
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Shooting from Distance
| Name | Marcelo |
|---|---|
| Full Name | Marcelo Vieira |
| ID | 34908 |
| Nationality | Brazil |
| Club | Real Madrid C.F. |
| National Team | None |
| Position | SB |
| Favoured Side | Left |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 174cm |
| Weight | 73kg |
| Shirt Number | 12 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
