76 Marchisio PES 2009
| Name | Marchisio |
|---|---|
| Full Name | Claudio Marchisio |
| ID | 34982 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 19 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
68
Attack
69
Defence
76
Body Balance
83
Stamina
79
Top Speed
78
Acceleration
78
Response
78
Agility
82
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
81
Short Pass Accuracy
75
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
77
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
79
Shot Power
72
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
72
Swerve
76
Header
77
Jump
83
Technique
69
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Passing
- Shooting from Distance
- Covering
| Name | Marchisio |
|---|---|
| Full Name | Claudio Marchisio |
| ID | 34982 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | None |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 19 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
