80 Marchisio PES 2010
| Name | Marchisio |
|---|---|
| Full Name | Claudio Marchisio |
| ID | 34982 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
73
Attack
71
Defence
76
Body Balance
87
Stamina
77
Top Speed
77
Acceleration
84
Response
78
Agility
84
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
83
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
78
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
80
Shot Power
75
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
75
Swerve
75
Header
75
Jump
83
Technique
68
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
80
Team Work
5
Condition
Skills
- S01 Reaction
- S02 Passer
- S07 Man Marking
- S09 Covering
- Shooting from Distance
| Name | Marchisio |
|---|---|
| Full Name | Claudio Marchisio |
| ID | 34982 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus F.C. |
| National Team | Italy |
| Position | CMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Weight | 76kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

