70 Matuidi PES 2008
| Name | Matuidi |
|---|---|
| Full Name | Blaise Matuidi |
| ID | 32159 |
| Nationality | France |
| Club | A.S. Saint-Etienne |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
59
Defence
73
Body Balance
74
Stamina
74
Top Speed
72
Acceleration
69
Response
76
Agility
75
Dribble Accuracy
75
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
83
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
76
Shot Power
65
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
80
Swerve
68
Header
74
Jump
81
Technique
61
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
70
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Playmaking
- Centre
- Penalties
| Name | Matuidi |
|---|---|
| Full Name | Blaise Matuidi |
| ID | 32159 |
| Nationality | France |
| Club | A.S. Saint-Etienne |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 12 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
