79 Matuidi PES 2010
| Name | Matuidi |
|---|---|
| Full Name | Blaise Matuidi |
| ID | 32159 |
| Nationality | France |
| Club | AS Saint-Etienne |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 12 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
67
Attack
68
Defence
72
Body Balance
84
Stamina
82
Top Speed
77
Acceleration
77
Response
82
Agility
82
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
78
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
76
Shot Power
65
Shot Technique
78
Free Kick Accuracy
80
Swerve
68
Header
74
Jump
78
Technique
69
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
6
Condition
Skills
| Name | Matuidi |
|---|---|
| Full Name | Blaise Matuidi |
| ID | 32159 |
| Nationality | France |
| Club | AS Saint-Etienne |
| National Team | None |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 175cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 12 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
