67 Mitroglou PES 2008
| Name | Mitroglou |
|---|---|
| Full Name | Konstantinos Mitroglou |
| ID | 36797 |
| Nationality | Greece |
| Club | Olympiacos Piraeus |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
70
Attack
35
Defence
78
Body Balance
76
Stamina
75
Top Speed
79
Acceleration
76
Response
73
Agility
79
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
71
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
77
Shot Power
78
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
60
Swerve
68
Header
74
Jump
82
Technique
79
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Mitroglou |
|---|---|
| Full Name | Konstantinos Mitroglou |
| ID | 36797 |
| Nationality | Greece |
| Club | Olympiacos Piraeus |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 19 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
