76 Mitroglou PES 2010
| Name | Mitroglou |
|---|---|
| Full Name | Konstantinos Mitroglou |
| ID | 36797 |
| Nationality | Greece |
| Club | Olympiacos |
| National Team | Greece |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
35
Defence
85
Body Balance
77
Stamina
82
Top Speed
77
Acceleration
76
Response
73
Agility
84
Dribble Accuracy
74
Dribble Speed
74
Short Pass Accuracy
66
Short Pass Speed
73
Long Pass Accuracy
66
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
83
Shot Power
80
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
65
Swerve
75
Header
74
Jump
84
Technique
85
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
69
Team Work
3
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- Tactical Dribbling
- Scoring
- Post Player
| Name | Mitroglou |
|---|---|
| Full Name | Konstantinos Mitroglou |
| ID | 36797 |
| Nationality | Greece |
| Club | Olympiacos |
| National Team | Greece |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 188cm |
| Weight | 86kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

