73 Modric PES 2008
| Name | Modric |
|---|---|
| Full Name | Luka Modrić |
| ID | 34098 |
| Nationality | Croatia |
| Club | NK Dinamo Zagreb |
| National Team | Croatia |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
74
Attack
58
Defence
71
Body Balance
79
Stamina
83
Top Speed
82
Acceleration
72
Response
84
Agility
81
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
79
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
69
Shot Accuracy
76
Shot Power
68
Shot Technique
73
Free Kick Accuracy
74
Swerve
63
Header
71
Jump
82
Technique
72
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Reaction
- Playmaking
- Passing
- One-Touch Pass
| Name | Modric |
|---|---|
| Full Name | Luka Modrić |
| ID | 34098 |
| Nationality | Croatia |
| Club | NK Dinamo Zagreb |
| National Team | Croatia |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 22 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

