77 Modric PES 2009
| Name | Modric |
|---|---|
| Full Name | Luka Modrić |
| ID | 34098 |
| Nationality | Croatia |
| Club | North East London |
| National Team | Croatia |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
77
Attack
67
Defence
68
Body Balance
85
Stamina
80
Top Speed
83
Acceleration
75
Response
84
Agility
86
Dribble Accuracy
78
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
82
Long Pass Accuracy
74
Long Pass Speed
73
Shot Accuracy
82
Shot Power
75
Shot Technique
77
Free Kick Accuracy
78
Swerve
63
Header
71
Jump
85
Technique
72
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Passing
- One-Touch Pass
- Outside of the Boot
| Name | Modric |
|---|---|
| Full Name | Luka Modrić |
| ID | 34098 |
| Nationality | Croatia |
| Club | North East London |
| National Team | Croatia |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 172cm |
| Weight | 65kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

