83 Morientes PES 2008
| Name | Morientes |
|---|---|
| ID | 872 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia CF |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 9 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
86
Attack
39
Defence
83
Body Balance
77
Stamina
78
Top Speed
76
Acceleration
83
Response
79
Agility
79
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
80
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
68
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
86
Shot Accuracy
77
Shot Power
85
Shot Technique
64
Free Kick Accuracy
62
Swerve
91
Header
93
Jump
84
Technique
74
Aggression
81
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
3
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Reaction
- Post Player
- Centre
| Name | Morientes |
|---|---|
| ID | 872 |
| Nationality | Spain |
| Club | Valencia CF |
| National Team | Spain |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 31 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 186cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 9 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

