76 Muslera PES 2008
| Name | Muslera |
|---|---|
| Full Name | Fernando Muslera |
| ID | 36727 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Uruguay |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 74kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
33
Attack
76
Defence
77
Body Balance
68
Stamina
62
Top Speed
61
Acceleration
87
Response
67
Agility
50
Dribble Accuracy
41
Dribble Speed
52
Short Pass Accuracy
50
Short Pass Speed
49
Long Pass Accuracy
57
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
77
Shot Power
43
Shot Technique
42
Free Kick Accuracy
42
Swerve
39
Header
76
Jump
49
Technique
52
Aggression
67
Mentality
78
GK Skills
66
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Muslera |
|---|---|
| Full Name | Fernando Muslera |
| ID | 36727 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | Free Agent |
| National Team | Uruguay |
| Position | GK |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 74kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
