78 Muslera PES 2010
| Name | Muslera |
|---|---|
| Full Name | Fernando Muslera |
| ID | 36727 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | Uruguay |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 86 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
30
Attack
82
Defence
77
Body Balance
60
Stamina
68
Top Speed
69
Acceleration
87
Response
67
Agility
53
Dribble Accuracy
52
Dribble Speed
54
Short Pass Accuracy
56
Short Pass Speed
57
Long Pass Accuracy
58
Long Pass Speed
45
Shot Accuracy
77
Shot Power
45
Shot Technique
45
Free Kick Accuracy
45
Swerve
39
Header
76
Jump
45
Technique
54
Aggression
68
Mentality
82
GK Skills
68
Team Work
4
Condition
Skills
| Name | Muslera |
|---|---|
| Full Name | Fernando Muslera |
| ID | 36727 |
| Nationality | Uruguay |
| Club | S.S. Lazio |
| National Team | Uruguay |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 190cm |
| Weight | 77kg |
| Shirt Number | 86 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

