69 Nakata PES 2008
| Name | Nakata |
|---|---|
| ID | 28 |
| Nationality | Japan |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | Japan |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 6 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
63
Attack
70
Defence
78
Body Balance
73
Stamina
83
Top Speed
72
Acceleration
74
Response
70
Agility
73
Dribble Accuracy
70
Dribble Speed
78
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
81
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
67
Shot Accuracy
80
Shot Power
63
Shot Technique
72
Free Kick Accuracy
77
Swerve
74
Header
75
Jump
75
Technique
62
Aggression
68
Mentality
50
GK Skills
82
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Marking
- Covering
| Name | Nakata |
|---|---|
| ID | 28 |
| Nationality | Japan |
| Club | FC Basel 1893 |
| National Team | Japan |
| Position | DMF |
| Favoured Side | Left |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Left |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 6 |
Generations
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

