74 Nasri PES 2008
| Name | Nasri |
|---|---|
| Full Name | Samir Nasri |
| ID | 8946 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique de Marseille |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 22 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
36
Defence
73
Body Balance
80
Stamina
77
Top Speed
82
Acceleration
76
Response
83
Agility
85
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
81
Short Pass Accuracy
70
Short Pass Speed
77
Long Pass Accuracy
71
Long Pass Speed
70
Shot Accuracy
74
Shot Power
78
Shot Technique
79
Free Kick Accuracy
75
Swerve
70
Header
76
Jump
86
Technique
78
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
64
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Playmaking
| Name | Nasri |
|---|---|
| Full Name | Samir Nasri |
| ID | 8946 |
| Nationality | France |
| Club | Olympique de Marseille |
| National Team | None |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 22 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
