81 Nasri PES 2009
| Name | Nasri |
|---|---|
| Full Name | Samir Nasri |
| ID | 8946 |
| Nationality | France |
| Club | North London |
| National Team | France |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 8 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
79
Attack
44
Defence
76
Body Balance
78
Stamina
80
Top Speed
83
Acceleration
76
Response
87
Agility
86
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
84
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
80
Long Pass Accuracy
73
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
79
Shot Power
78
Shot Technique
82
Free Kick Accuracy
79
Swerve
70
Header
76
Jump
87
Technique
78
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
71
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Tactical Dribbling
- Playmaking
- Shooting from Distance
- Outside of the Boot
| Name | Nasri |
|---|---|
| Full Name | Samir Nasri |
| ID | 8946 |
| Nationality | France |
| Club | North London |
| National Team | France |
| Position | AMF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 21 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 177cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 8 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

