71 Okubo PES 2009
| Name | Okubo |
|---|---|
| Full Name | Yoshito Okubo |
| ID | 277 |
| Nationality | Japan |
| Club | Free Agent |
| National Team | Japan |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 73kg |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
75
Attack
47
Defence
73
Body Balance
80
Stamina
79
Top Speed
84
Acceleration
82
Response
85
Agility
81
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
68
Long Pass Speed
74
Shot Accuracy
72
Shot Power
77
Shot Technique
67
Free Kick Accuracy
68
Swerve
78
Header
84
Jump
81
Technique
85
Aggression
75
Mentality
50
GK Skills
67
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Scoring
- Penalties
| Name | Okubo |
|---|---|
| Full Name | Yoshito Okubo |
| ID | 277 |
| Nationality | Japan |
| Club | Free Agent |
| National Team | Japan |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 170cm |
| Weight | 73kg |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
