79 Ospina PES 2009
| Name | Ospina |
|---|---|
| Full Name | David Ospina |
| ID | 36703 |
| Nationality | Colombia |
| Club | OGC Nice Cote d'Azur |
| National Team | Colombia |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 1 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
31
Attack
82
Defence
80
Body Balance
58
Stamina
68
Top Speed
69
Acceleration
85
Response
66
Agility
51
Dribble Accuracy
55
Dribble Speed
51
Short Pass Accuracy
52
Short Pass Speed
62
Long Pass Accuracy
62
Long Pass Speed
42
Shot Accuracy
79
Shot Power
41
Shot Technique
43
Free Kick Accuracy
44
Swerve
44
Header
77
Jump
50
Technique
61
Aggression
69
Mentality
84
GK Skills
70
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
| Name | Ospina |
|---|---|
| Full Name | David Ospina |
| ID | 36703 |
| Nationality | Colombia |
| Club | OGC Nice Cote d'Azur |
| National Team | Colombia |
| Position | GK |
| Favoured Side | Both |
| Age | 20 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 183cm |
| Weight | 79kg |
| Shirt Number | 1 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

