86 Owen PES 2008
| Name | Owen |
|---|---|
| Full Name | Michael Owen |
| ID | 817 |
| Nationality | England |
| Club | Newcastle United |
| National Team | England |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
89
Attack
35
Defence
78
Body Balance
91
Stamina
80
Top Speed
89
Acceleration
92
Response
89
Agility
86
Dribble Accuracy
87
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
69
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
91
Shot Accuracy
79
Shot Power
94
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
65
Swerve
85
Header
92
Jump
85
Technique
93
Aggression
76
Mentality
50
GK Skills
79
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Positioning
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
- Defensive Positioning
| Name | Owen |
|---|---|
| Full Name | Michael Owen |
| ID | 817 |
| Nationality | England |
| Club | Newcastle United |
| National Team | England |
| Position | CF |
| Favoured Side | N/A |
| Age | 27 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

