82 Owen PES 2010
| Name | Owen |
|---|---|
| Full Name | Michael Owen |
| ID | 817 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 7 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
85
Attack
35
Defence
78
Body Balance
75
Stamina
79
Top Speed
82
Acceleration
85
Response
87
Agility
85
Dribble Accuracy
83
Dribble Speed
75
Short Pass Accuracy
72
Short Pass Speed
71
Long Pass Accuracy
70
Long Pass Speed
90
Shot Accuracy
74
Shot Power
88
Shot Technique
63
Free Kick Accuracy
65
Swerve
85
Header
88
Jump
85
Technique
90
Aggression
78
Mentality
50
GK Skills
79
Team Work
3
Condition
Skills
- S06 Outside Curve
- Positioning
- Scoring
- DF Positioning
| Name | Owen |
|---|---|
| Full Name | Michael Owen |
| ID | 817 |
| Nationality | England |
| Club | Manchester United |
| National Team | None |
| Position | CF |
| Favoured Side | Right |
| Age | 29 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 173cm |
| Weight | 70kg |
| Shirt Number | 7 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
