80 Paintsil PES 2008
| Name | Paintsil |
|---|---|
| ID | 32995 |
| Nationality | Ghana |
| Club | West Ham United |
| National Team | Ghana |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
66
Attack
70
Defence
80
Body Balance
81
Stamina
87
Top Speed
80
Acceleration
75
Response
76
Agility
75
Dribble Accuracy
73
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
79
Long Pass Accuracy
80
Long Pass Speed
68
Shot Accuracy
82
Shot Power
70
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
76
Swerve
79
Header
84
Jump
75
Technique
73
Aggression
70
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
| Name | Paintsil |
|---|---|
| ID | 32995 |
| Nationality | Ghana |
| Club | West Ham United |
| National Team | Ghana |
| Position | SB |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 178cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

