75 Palacio PES 2009
| Name | Palacio |
|---|---|
| Full Name | Rodrigo Palacio |
| ID | 30113 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 14 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
81
Attack
40
Defence
73
Body Balance
82
Stamina
85
Top Speed
84
Acceleration
70
Response
82
Agility
84
Dribble Accuracy
86
Dribble Speed
72
Short Pass Accuracy
74
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
81
Shot Power
78
Shot Technique
65
Free Kick Accuracy
66
Swerve
71
Header
75
Jump
80
Technique
84
Aggression
65
Mentality
50
GK Skills
68
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Side
| Name | Palacio |
|---|---|
| Full Name | Rodrigo Palacio |
| ID | 30113 |
| Nationality | Argentina |
| Club | C.A. Boca Juniors |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Weight | 66kg |
| Shirt Number | 14 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
