74 Palladino PES 2008
| Name | Palladino |
|---|---|
| Full Name | Raffaele Palladino |
| ID | 6633 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 20 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
78
Attack
30
Defence
75
Body Balance
80
Stamina
82
Top Speed
83
Acceleration
79
Response
83
Agility
82
Dribble Accuracy
77
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
72
Long Pass Accuracy
67
Long Pass Speed
76
Shot Accuracy
78
Shot Power
75
Shot Technique
60
Free Kick Accuracy
66
Swerve
72
Header
77
Jump
83
Technique
79
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
75
Team Work
6
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Defensive Positioning
- Side
| Name | Palladino |
|---|---|
| Full Name | Raffaele Palladino |
| ID | 6633 |
| Nationality | Italy |
| Club | Juventus |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 68kg |
| Shirt Number | 20 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
