74 Palladino PES 2009
| Name | Palladino |
|---|---|
| Full Name | Raffaele Palladino |
| ID | 6633 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
77
Attack
37
Defence
75
Body Balance
78
Stamina
82
Top Speed
85
Acceleration
75
Response
83
Agility
83
Dribble Accuracy
79
Dribble Speed
76
Short Pass Accuracy
73
Short Pass Speed
78
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
75
Shot Accuracy
78
Shot Power
75
Shot Technique
75
Free Kick Accuracy
78
Swerve
72
Header
77
Jump
84
Technique
79
Aggression
73
Mentality
50
GK Skills
73
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Reaction
- Side
| Name | Palladino |
|---|---|
| Full Name | Raffaele Palladino |
| ID | 6633 |
| Nationality | Italy |
| Club | Genoa CFC |
| National Team | None |
| Position | SS |
| Favoured Side | Both |
| Age | 24 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 74kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
