77 Paolo Cannavaro PES 2008
| Name | Paolo Cannavaro |
|---|---|
| Full Name | Paolo Cannavaro |
| ID | 3952 |
| Nationality | Italy |
| Club | Napoli |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
SWP
CB
RB
GK
Ability
54
Attack
76
Defence
83
Body Balance
80
Stamina
83
Top Speed
76
Acceleration
76
Response
76
Agility
73
Dribble Accuracy
76
Dribble Speed
73
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
58
Shot Accuracy
77
Shot Power
59
Shot Technique
55
Free Kick Accuracy
60
Swerve
76
Header
84
Jump
73
Technique
58
Aggression
66
Mentality
50
GK Skills
72
Team Work
4
Condition / Fitness
Skills
- Dribbling
- Long Throw
| Name | Paolo Cannavaro |
|---|---|
| Full Name | Paolo Cannavaro |
| ID | 3952 |
| Nationality | Italy |
| Club | Napoli |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 26 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 80kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
