78 Paolo Cannavaro PES 2010
| Name | Paolo Cannavaro |
|---|---|
| Full Name | Paolo Cannavaro |
| ID | 3952 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S.C. Napoli |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 28 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
56
Attack
84
Defence
83
Body Balance
80
Stamina
79
Top Speed
76
Acceleration
80
Response
76
Agility
74
Dribble Accuracy
72
Dribble Speed
67
Short Pass Accuracy
77
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
60
Shot Accuracy
84
Shot Power
63
Shot Technique
70
Free Kick Accuracy
65
Swerve
76
Header
84
Jump
74
Technique
58
Aggression
74
Mentality
50
GK Skills
76
Team Work
6
Condition
Skills
- S09 Covering
- S13 Long Throw
| Name | Paolo Cannavaro |
|---|---|
| Full Name | Paolo Cannavaro |
| ID | 3952 |
| Nationality | Italy |
| Club | S.S.C. Napoli |
| National Team | None |
| Position | CB |
| Favoured Side | Right |
| Age | 28 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 185cm |
| Weight | 83kg |
| Shirt Number | 28 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players
