77 Park Chu Young PES 2009
| Name | Park Chu Young |
|---|---|
| Full Name | Park Chu-young |
| ID | 12379 |
| Nationality | South Korea |
| Club | AS Monaco FC |
| National Team | South Korea |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 10 |
LWF
SS
CF
RWF
LMF
AMF
RMF
LWB
DMF
CMF
RWB
LB
CWP
CB
RB
GK
Ability
80
Attack
40
Defence
79
Body Balance
79
Stamina
81
Top Speed
84
Acceleration
82
Response
82
Agility
77
Dribble Accuracy
80
Dribble Speed
79
Short Pass Accuracy
76
Short Pass Speed
74
Long Pass Accuracy
75
Long Pass Speed
80
Shot Accuracy
80
Shot Power
81
Shot Technique
83
Free Kick Accuracy
80
Swerve
80
Header
79
Jump
75
Technique
80
Aggression
72
Mentality
50
GK Skills
78
Team Work
5
Condition / Fitness
Skills
- Reaction
- Scoring
- 1-on-1 Scoring
| Name | Park Chu Young |
|---|---|
| Full Name | Park Chu-young |
| ID | 12379 |
| Nationality | South Korea |
| Club | AS Monaco FC |
| National Team | South Korea |
| Position | CF |
| Favoured Side | Both |
| Age | 23 |
| Stronger Foot | Right |
| Height | 182cm |
| Weight | 75kg |
| Shirt Number | 10 |
Overall ratings are calculated based on the PES 2011 formula.
Featured Players

